86.8k views
3 votes
a bear has a mass of 500kg and 100,000 J of mechanical kinetic energy. What is the speed of the bear? (velocity) Can someone please answer with the formula included? Step by step pls.

User InuYaksa
by
6.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Velocity of bear (v) = 20 m/s

Step-by-step explanation:

Given:

Mass of bear (m) = 500 kg

Mechanical kinetic energy (K.E) = 100,000 J

Find:

Velocity of bear (v) = ?

Computation:

Mechanical kinetic energy (K.E) = 1/2(m)(v)²

100,000 = 1/2(500)(v)²

200,000 = 500(v)²

400 = (v)²

Velocity of bear (v) = 20 m/s

User Jeff Watkins
by
7.4k points