48.3k views
5 votes
What would the Hall voltage be if a 2.00-T field is applied across a 10-gauge copper wire (2.588 mm in diameter) carrying a 20.0-A current

1 Answer

0 votes

Answer:

The hall voltage is
\epsilon =1.45 *10^(-6) \ V

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

The magnetic field is
B = 2.00 \ T

The diameter is
d = 2.588 \ mm = 2.588 *10^(-3) \ m

The current is
I = 20 \ A

The radius can be evaluated as


r = (d)/(2)

substituting values


r = (2.588 * 10^(-3))/(2)


r = 1.294 *10^(-3) \ m

The hall voltage is mathematically represented as


\episilon = B * d * v_d

where
v_d is the drift velocity of the electrons on the current carrying conductor which is mathematically evaluated as


v_d = (I)/(n * A * q )

Where n is the number of electron per cubic meter which for copper is


n = 8.5*10^(28) \ electrons

A is the cross - area of the wire which is mathematically represented as


A = \pi r^2

substituting values


A = 3.142 * [ 1.294 *10^(-3)]^2


A = 5.2611 *10^(-6) \ m^2

so the drift velocity is


v_d = (20 )/( 8.5*10^(28) * 5.26 *10^(-6) * 1.60 *10^(-19) )


v_d = 2.7 *10^(-4 ) \ m/s

Thus the hall voltage is


\epsilon = 2.0 * 2.588*10^(-3) * 2.8 *10^(-4)


\epsilon =1.45 *10^(-6) \ V

User Baylock
by
6.6k points