157k views
1 vote
A political poll reports a candidate has a 67% unfavorable rating with a 4% margin of error. Find an interval estimate for the candidate

1 Answer

4 votes

Answer:


\hat p-ME = 0.67-0.04= 0.63


\hat p+ME = 0.67+0.04= 0.71

And we can conclude that the etimated unfavorable rating is between 63 and 71%

Explanation:

For this case we know that the estimated unfavorable rating is given by:


\hat p=0.67

And the margin of error for this estimate is given by:


ME= 0.04

If we want to find the confidence interval we just need to do the following:


\hat p-ME = 0.67-0.04= 0.63


\hat p+ME = 0.67+0.04= 0.71

And we can conclude that the etimated unfavorable rating is between 63 and 71%

User Khal
by
7.2k points