91.4k views
0 votes
A box is dragged across a floor by pulling on a rope attached to the crate and inclined 25 o above the horizontal. If the coefficient of static friction is 0.64, it requires a force of 350 N to just start it moving. What is the mass of the box

1 Answer

2 votes

Answer:


m=35.58 kg

Step-by-step explanation:

Using the first Newton's equation


\Sum F_(T)=F-mgsin(25)-\mu mgcos(25)=0

We just need to solve it for m:


m=(F)/(g(sin(25)+\mu cos(25)))


m=(350)/(9.81(sin(25)+0.64cos(25)))


m=35.58 kg

I hope it helps you!

User Jea
by
7.2k points