108k views
2 votes
A company purchased $270,000 in supplies during the year. The supplies account increased by $10,000 during the year to an ending balance of $66,000. For what amount was the adjusting entry to supplies expense?

1 Answer

3 votes

Answer:

$260,000

Step-by-step explanation:

Opening balance = Ending balance - Increase in ending balance

=$66,000 - $10,000

=$56,000

Supplies Expenses = Opening balance + Purchases - Closing balance

=$56,000 + $270,000 - $66,000

=$336,000 - $66,000

=$260,000

Therefore, the amount that will be the adjusting entry to supplies expenses is $260,000

User Clockworknet
by
7.4k points