83.2k views
3 votes
A television station claims that the amount of advertising per hour of broadcast time has an average of 16 minutes and a standard deviation equal to 1.4 minutes. You watch the station for 1 hour, at a randomly selected time, and carefully observe that the amount of advertising time is equal to 8 minutes. Calculate the z-score for this amount of advertising time. Group of answer choices

User Sathwick
by
7.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:

-4.29

Explanation:

The computation of the z score is shown below:

data provided in the question

Average minutes = 16 minutes

Standard deviation = 1.4 minutes

Amount of advertising time = 8 minutes

Based on the above information, the z score is


= (x-m)/(\sigma) \\\\ = (8-14)/(\1.4) \\\\ = (-6)/(1.4)

= -4.29

Hence, the z score is -4.29. It is come by considering the above formula

User Ilya  Lapan
by
7.0k points