Answer:
net operating income = $379,900
Step-by-step explanation:
we can use the high-low cost method to determine the fixed and variable manufacturing costs:
variable cost per unit = (highest activity cost - lowest activity cost) / (highest activity units - lowest activity units) = ($193,000 - $117,000) / (10,000 - 5,000) = $76,000 / 5,000 = $15.20 per unit
fixed costs = highest activity cost - (variable cost per unit x highest activity units) = $193,000 - ($15.20 x 10,000) = $193,000 - $152,000 = $41,000
cost of goods sold for 6,620 units = (6,620 x $15.20) + $41,000 = $141,624
now we do the same for the administrative expenses:
variable cost per unit = ($637,000 - $588,000) / (10,000 - 5,000) = $49,000 / 5,000 = $9.80
fixed costs = $637,000 - ($9.80 x 10,000) = $637,000 - $98,000 = $539,000
S&A expenses for 6,620 units = (6,620 x $9.80) + $539,000 = $603,876
net income = $1,125,400
- COGS = $141,624
gross profit = $983,776
- S&A expenses = $603,876
net operating income $379,900