22.6k views
1 vote
Write an expression:

You bought four
sandwiches that cost
$2.50 each and two
drinks that cost d
dollars each.


User Chapman
by
8.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

2d + 10.

Explanation:

If four sandwiches cost $2.50 each, you have 4 * 2.5.

If two drinks cost $d each, you have 2 * d.

4 * 2.5 + 2 * d

= 10 + 2d

= 2d + 10.

Hope this helps!

User Uolot
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories