Answer:
The ratio of the number of gigabytes to the price in dollars for Dial It Up is 1:8
The ratio of the number of gigabytes to the price in dollars for Ring Ring is 1:9
Step-by-step explanation:
The word problem relates to the comparison between the cost of a gigabyte on Dial It Up network and the cost per gigabyte on Ring Ring network
On Dial It Up, 2 gigabytes costs $16
Therefore, 1 gigabytes costs $16/2 = $8
Which gives Dial It Up cost per gigabyte as $8 per gigabyte
On Ring Ring, 1 gigabytes costs $9
Which gives Ring Ring cost per gigabyte as $9 per gigabyte
The ratio of the number of gigabytes to the price in dollars for Dial It Up is 1:8
The ratio of the number of gigabytes to the price in dollars for Ring Ring is 1:9.