183k views
3 votes
A person is nearsighted with a far point of 75.0 cm. a. What focal length contact lens is needed to give him normal vision

1 Answer

2 votes

Complete Question

The complete question is shown on the first uploaded image

Answer:

a


f= -75 \ cm = - 0.75 \ m

b


P = -1.33 \ diopters

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

The image distance is
d_i = -75 cm

The value of the image is negative because it is on the same side with the corrective glasses

The object distance is
d_o = \infty

The reason object distance is because the object father than it being picture by the eye

General focal length is mathematically represented as


(1)/(f) = (1)/(d_i) - (1)/(d_o)

substituting values


(1)/(f) = (1)/(-75) - (1)/(\infty)

=>
f= -75 \ cm = - 0.75 \ m

Generally the power of the corrective lens is mathematically represented as


P = (1)/(f)

substituting values


P = (1)/(-0.75)


P = -1.33 \ diopters

A person is nearsighted with a far point of 75.0 cm. a. What focal length contact-example-1
User Philip Rollins
by
7.6k points