231k views
5 votes
Hong buys a bag of 11 tangerines for $2.86.

Find the unit price in dollars per tangerine.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

1 Answer

5 votes

Answer:

$0.26

Explanation:

To find the unit price, divide the cost by the amount you have.

$2.86/11 = $0.26

The unit price is $0.26.

User Funtik
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.