32.6k views
0 votes
ack Hammer invests in a stock that will pay dividends of $3.06 at the end of the first year; $3.42 at the end of the second year; and $3.78 at the end of the third year. Also, he believes that at the end of the third year he will be able to sell the stock for $56. What is the present value of all future benefits if a discount rate of 13 percent is applied

User Viva
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$46.82

Step-by-step explanation:

Present value is the sum of discounted cash flows

present value can be calculated using a financial calculator

Cash flow in year 1 = $3.06

Cash flow in year 2 = $3.42

Cash flow in year 3 = $3.78 + $56 = $59.78

I = 13%

Present value = $46.82

To find the PV using a financial calculator:

1. Input the cash flow values by pressing the CF button. After inputting the value, press enter and the arrow facing a downward direction.

2. after inputting all the cash flows, press the NPV button, input the value for I, press enter and the arrow facing a downward direction.

3. Press compute

User Bogdan Alexandru
by
6.6k points