34.0k views
5 votes
Frames, Inc. manufactures large wooden picture frames. Each frame requires $19 of direct materials and $40 of direct labor. Variable manufacturing overhead cost is $9 per frame produced, and variable selling and administrative expense is $13 per frame sold. The company produces 5,000 units each month and total fixed manufacturing overhead cost per month is $15,000. The unit product cost of each frame using variable costing is

User TheKobra
by
7.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$68 per unit

Step-by-step explanation:

The computation of the unit product cost of each frame using the variable costing is shown below:

= Direct material cost per unit + direct labor cost per unit + variable manufacturing overhead cost per unit

= $19 + $40 + $9

= $68 per unit

We simply added the above three cost so that the unit product cost could come

User Befzz
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.