7.7k views
1 vote
The area of a rectangle is 42 ft squared, and the length of the rectangle is 5 ft more than twice the width. Find the dimensions of the rectangle. length and width.​

User Justyy
by
6.2k points

2 Answers

3 votes

Answer:

length = 12 ft, width = 3.5 ft

Explanation:

w = width

l = length = 2w + 5

A = wl = w(2w + 5) = 42

2w² + 5w - 42 = 0

(w + 6)(2w - 7) = 0

w + 6 = 0, w = -6 (dimension cannot be negative)

2w - 7 = 0, w = 3.5

l = 2(3.5) + 5 = 12

User Praween K
by
7.2k points
2 votes

Answer:

Length = 12 ft

Width =
(7)/(2) ft

Explanation:

Given,

Area of rectangle =
42 \: {ft}^(2)

Width = X

Length = 2x + 5

Now,


x(2x + 5) = 42


2 {x}^(2) + 5x = 42


2 {x}^(2) + 5x - 42 = 0


2 {x}^(2) + 12x - 7x - 42 = 0


2x(x + 6) - 7(x + 6) = 0


(2x - 7)(x + 6) = 0

Either


2x - 7 = 0


2x = 0 + 7


2x = 7


x = (7)/(2)

Or,


x + 6 = 0


x = 0 - 6


x = - 6

Negative value can't be taken.

So, width =
(7)/(2) ft

Again,

Finding the value of length,

Length =
2x + 5


2 * (7)/(2) + 5


7 + 5


12

Length = 12 ft

User Karjan
by
6.3k points