202k views
5 votes
Wilson Publishing Company produces books for the retail market. Demand for a current book is expected to occur at a constant annual rate of 6,900 copies. The cost of one copy of the book is $13. The holding cost is based on an 15% annual rate, and production setup costs are $155 per setup. The equipment on which the book is produced has an annual production volume of 21,500 copies. Wilson has 250 working days per year, and the lead time for a production run is 15 days. Use the production lot size model to compute the following values:

a. Minimum cost production lot size
b. Number of production runs per year
c. Cycle time
d. Length of a production run
e. Maximum inventory
f. Total annual cost
g. Reorder point

User Sakinah
by
4.8k points

1 Answer

2 votes

Answer:

(a) 863.07 copies

(b) 7.99 runs per year

(c) 31.27 days

(d) 10.04 days

(e) 586.08 copies

(f) $1,810.61

(g) 414 copies

Step-by-step explanation:

Given that ;

Annual demand (D) = 6,900 copies

Cost of the book (C) = $13

Holding cost (H) = 15% of cost of book

= 15% × $13

= $1.95

Set up cost (S) = $155

Annual production volume= 21,500 copies

Number of working days = 250

Lead time(L)= 15

Daily demand (d) = Annual demand ÷ Number of working days

= 6,900 ÷ 250

= 27.6 copies

Daily production (P) = Annual production ÷ Number of working days

= 21,500 ÷ 250

= 86 copies

(a) Minimum cost of production lot size

Q = √ 2×D×S/H × (1-d/p)

Q = √2×6,900×155/1.95 × (1-27.6/86)

Q = 863.07 copies

(b) Number of production runs

= Annual demand (D) ÷ Production quantity (Q)

= 6,900 ÷ 863.07

= 7.99 runs per year

(c) Cycle time = Production quantity (Q) ÷ Daily demand (D)

= 863.07 ÷ 27.6

= 31.27 days

(d) Length of a production run = Production quantity (Q) ÷ Daily production (P)

= 863.07 ÷ 86

= 10.04 days

(e) Maximum inventory (IMAX)

= Q × (1-d÷p)

= 863.07 × (1-27.6÷86)

= 586.08 copies.

(f) Total annual cost

= Annual holding cost + Annual set up cost

= [(Q÷2) × H × (1-d÷p)] + [(D÷Q) × S]

= [(863.07÷2)×1.95×(1-27.6÷86)] + [(6,900÷863.07)×155]

= 571.43 + 1,239.18

= $1,810.61

(g) Reorder point

= Daily demand × lead time

= 27.6 × 15

= 414 copies

User Rhodes
by
4.2k points