152k views
2 votes
Question 5 of 13, Step 1 of 1

3/15
Correct
2
The Chandlers are moving across the country. Mr. Chandler leaves 2.5 hours before Mrs. Chandler. If he averages 75 mph and she averages 85 mph, how many hours
will it take Mrs. Chandler to catch up to Mr. Chandler?​

User Quaertym
by
6.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

It will take Mrs Chandler 18 hours 45 minutes or 18.75 hours to catch up Mr Chandler

Explanation:

What we want to know here is that at how many hours will they have traveled same distance.

Let the total time taken by Mrs Chandler to catch up be x hours

Since Mr Chandler left 2.5 hours earlier , then the total time taken by him would be x + 2.5 hours

Now, we know that distance = speed * time

Since it’s same distance covered;

For Mr Chandler, his distance is calculated as 75(x + 2.5)

For Mrs Chandler, her distance is calculated as 85x

We equate both since they are equal;

75(x + 2.5) = 85x

75x + 187.5 = 85x

85x -75x = 187.5

10x = 187.5

x = 18.75 hours or 18 hours 45 minutes

User Gorootde
by
7.1k points