Answer:
Standard direct material cost per unit= $0.21
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
The standard costs for a batch of chocolate (2,857 bars) are as follows:
Cocoa 630 lbs. $0.40 per lb.
Sugar 180 lbs. $0.60 per lb.
Milk 150 gal. $1.60 per gal
First, we need to calculate the total cost for 2,857 bars:
Total cost= 630*0.4 + 180*0.6 + 150*1.6
Total cost= $600
Now, the unitary standard cost:
Standard direct material cost per unit= 600/2,857
Standard direct material cost per unit= $0.21