menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Annie bought a package of 100 pens for $167.00. How much did each pen cost?
asked
Oct 13, 2023
157k
views
13
votes
Annie bought a package of 100 pens for $167.00. How much did each
pen cost?
Mathematics
college
Augustus
asked
by
Augustus
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Answer:
Explanation:
167.00 / 100 = $1.67
DylanReile
answered
Oct 18, 2023
by
DylanReile
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 12, 2024
226k
views
Ava paid $135 for a membership to use the tennis courts at City Park. She paid an additional $4 each time she reserved a court. At the end of summer, she had paid $167 for the membership and reservations.
Svartalf
asked
Apr 12, 2024
by
Svartalf
9.0k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
226k
views
asked
Nov 5, 2024
203k
views
an investment has an installed cost of $574,380. the cash flows over the four-year life of the investment are projected to be $216,700, $259,300, $214,600, and $167,410, respectively. a. if the discount
Claude Brisson
asked
Nov 5, 2024
by
Claude Brisson
7.9k
points
Business
high-school
2
answers
4
votes
203k
views
asked
Sep 14, 2024
107k
views
Jasper is using the following data samples to make a claim about the house values in his neighborhood: House Value A $150,000 B $175,000 C $200,000 D $167,000 E $2,500,000 Based on the data, should Jasper
Merott
asked
Sep 14, 2024
by
Merott
8.6k
points
Mathematics
college
2
answers
2
votes
107k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
9/10 divided by (1/10 plus 2/5)
Please solve the following equation. x-6x=56
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org