Answer:
17 m/s
Step-by-step explanation:
Using formula a = (v-u) /t
acceleration a = -1.5 m/s2
final velocity v = unknown
initial velocity u = 32 m/s
time t = 10s
-1.5 = (v-32)/10
-15 = v - 32
-15 + 32 = v
v = 17 m/s
7.8m questions
10.4m answers