Answer:
The average power the woman exerts is 0.5 kW
Step-by-step explanation:
We note that power, P = The rate at which work is done = Work/Time
Work = Energy
The total work done is the potential energy gained which is the energy due to vertical displacement
Given that the vertical displacement = 5.0 m, we have
Total work done = Potential energy gained = Mass, m × Acceleration due to gravity, g × Vertical height, h
m = 51 kg
g = Constant = 9.81 m/s²
h = 5.0 m
Also, time, t = 5.0 s
Total work done = 51 kg × 9.81 m/s²× 5 m = 2501.55 kg·m²/s² = 2501.55 J
P = 2501.55 J/(5 s) = 500.31 J/s = 500.31 W ≈ 500 W = 0.5 kW.