226k views
3 votes
Calculate the heat of reaction, ∆H°, for the following:

3FeCl2(s) + 4H2O(g)  Fe3O4(s) + 6HCl(g) + H2(g)

User Kamagatos
by
7.0k points

1 Answer

7 votes

Answer:

562.76 kJ

Step-by-step explanation:

∆H° (kJ) is the total of the heats of formation of the products minus the total of the heats of formation of the reactants.

NB: look up the heats of formation of the compounds in the heats of formation reference tables, it is found at the back of most chemistry text

heats of formation of the products (i.e. Fe₃O₄(s) , 6HCl(g) , H₂(g) ) = -1120.9 + 6(-92.3)+ 0 = -1674.7 kJ

heats of formation of the reactants (i.e. 3FeCl₂(s) , 4H₂O(g) ) =3(-423.42) + 4(-241.8) = -2237.46kJ

∆H° = -1674.7 kJ - (-2237.46kJ) =562.76 kJ

User ParagFlume
by
7.1k points