Answer:
H % = 11.11%
O % = 88.89%
Step-by-step explanation:
atomic weight of H = 1
atomic weight of O = 16
each molecule of water contains 2 atoms of H and one atom of O
hence molecular weight of water = 18
H % = 2 x 100/18 = 11.11%
O % = 16 x 100/18 = 88.89%