171k views
0 votes
A table is in the shape of a regular pentagon with a side length of 3 feet and an

apothem of 2.06 ft. What is the area of the table? Round to the nearest tenth

1 Answer

5 votes

Answer:

15.5 ft²

Explanation:

The area (A) of a regular polygon is calculated as

A =
(1)/(2) pa ( p is the perimeter and a the apothem )

Here side of regular pentagon is 3 ft, thus

perimeter = 5 × 3 = 15, so

A = 0.5 × 15 × 2.06 ≈ 15.5 ft ( to the nearest tenth )

User Uchiha Madara
by
7.8k points