196k views
1 vote
A particle starts at velocity of 3 m/s and accelerates uniformly at 1.5m/s². How far does it go in 1s, 5s and the 4th second​

User Heeran
by
6.7k points

2 Answers

1 vote

Answer:


x=(1)/(2)at^(2)+v_(0)t\\\\1s: x=0.75(1)^(2)+3(1)=3.75m\\5s: x=0.75(5)^(2)+3(5)=33.75m\\4th=3s>>4s: x_(4) =(0.75(4)^(2)+3(4))-(0.75(3)^(2)+3(3))=8.25m

I've written all the needed equations for you. All you have to do is some replacements.

Please do not hesitate to ask further questions.

User Pratt
by
6.8k points
4 votes

Answer:

Please go through the 2nd photo for the last part of the question that is " how far does it go in the 4th second "

A particle starts at velocity of 3 m/s and accelerates uniformly at 1.5m/s². How far-example-1
A particle starts at velocity of 3 m/s and accelerates uniformly at 1.5m/s². How far-example-2
User Navin Viswanath
by
6.9k points