190k views
4 votes
A 6-pound bag of wheat costs $47.04. What is the price per ounce?

1 Answer

3 votes

Answer:

$0.49

Explanation:

Using the conversion

1 pound = 16 ounces , then

6 pounds = 6 × 16 = 96 ounces, thus

cost of 1 ounce =
(47.04)/(96) = $0.49

User Javier Larroulet
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories