191k views
11 votes
A 16 oz. sports drink costs 2.39 what is the unit price rounded to the nearest cent

1 Answer

7 votes

Answer:

$0.15 per ounce

Explanation:

Unit price = cost / volume of drink

$2.39 / 16 oz = $0.15 per ounce

Hope this helps

User Atif Ali
by
6.0k points