191k views
11 votes
A 16 oz. sports drink costs 2.39 what is the unit price rounded to the nearest cent

1 Answer

7 votes

Answer:

$0.15 per ounce

Explanation:

Unit price = cost / volume of drink

$2.39 / 16 oz = $0.15 per ounce

Hope this helps

User Atif Ali
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories