192k views
1 vote
As you drive down the road at 13 m/s , you press on the gas pedal and speed up with a uniform acceleration of 1.02 m/s2 for 0.70 s. If the tires on your car have a radius of 33 cm, what is their angular displacement during this period of acceleration?

1 Answer

2 votes

Answer:

The angular displacement is
\theta = 28.33 \ rad

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

The speed of the driver is
v =13 \ m/ s

The acceleration of the driver is
a = 1.02 \ m/s^2

The time taken is
t = 0.70 \ s

The radius of the tire is
r = 33 cm = 0.33 \ m

The distance covered by the car during this acceleration can be calculated using the equation of motion as follows


s = v*t +(1)/(2) * a * t^2

Now substituting values


s = 13 * 0.70 +(1)/(2) * 1.02 * (0.700)^2


s = 9.35 \ m

Now the angular displacement of the car with respect to the tire movement can be represented mathematically as


\theta = (s)/(r)

substituting values


\theta = (9.35)/(0.33)


\theta = 28.33 \ rad

User MozenRath
by
7.1k points