67.8k views
4 votes
Could someone explain how they get the answer for this?

Could someone explain how they get the answer for this?-example-1
User Isak
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

40°

Explanation:

The reference angle is the positive acute angle created by the terminal arm and the x-axis.

The highlighted red in the picture below shows what we're looking for.

The arm rotated 220° (but 'backwards' so the value given is negative).

|-220°| - 2(90°) <= Subtract two right angles for two quadrants

= 220° - 2(90°)

= 220° - 180°

= 40°

Therefore, the reference angle is 40°.

If you got 50°, you probably calculated the angle with the terminal arm and the y-axis. Remember to always use the nearest side of the x-axis!

Could someone explain how they get the answer for this?-example-1
User Shafiq
by
7.1k points