104k views
4 votes
H(x)=-5x^2+10x+15h(x)=−5x 2 +10x+15h, left parenthesis, x, right parenthesis, equals, minus, 5, x, squared, plus, 10, x, plus, 15 What is the height of the stone at the time it is thrown?

User Mesop
by
6.6k points

1 Answer

7 votes

Answer:

15 units

Explanation:

Given the equation which models the path of a stone as:


H(x)=-5x^2+10x+15

At the time when the stone was thrown

x=0

Therefore:


H(0)=-5(0)^2+10(0)+15\\H(0)=15

The height of the stone at the time it is thrown is 15 units.

User Gemmo
by
7.2k points