Answer:
The proportion of cars can get through the toll booth in less than 3 minutes is 67%.
Explanation:
Let the random variable X be defined as the service times at a tool booth.
The random variable X follows an Exponential distribution with parameter μ = 2.7 minutes.
The probability density function of X is:

Compute the probability that a car can get through the toll booth in less than 3 minutes as follows:

![=(1)/(2.7)\cdot \int\limits^(3)_(0) {e^(-x/2.7)} \, dx \\\\=(1)/(2.7)\cdot [-(e^(-x/2.7))/(1/2.7)]^(3)_(0)\\\\=1-e^(-3/2.7)\\\\=0.6708](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/njjf6xoynwx8ppqb1omy7baer3xy63supe.png)
Thus, the proportion of cars can get through the toll booth in less than 3 minutes is 67%.