14.0k views
3 votes
A pressure cooker contains 5.68 liters of air at a temperature of 394 K. If the absolute pressure of the air in the pressure cooker is 205 pascals, how many moles of air are in the cooker? The cooker contains _______ moles of air.

User Papachan
by
6.8k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The pressure cooker contains 0.000355 moles of air (to three significant figures).

Step-by-step explanation:

To find the number of moles of air in the pressure cooker, we can use the ideal gas law.

Ideal Gas Law


PV=nRT

where:

  • P is the pressure measured in pascal (Pa).
  • V is the volume measured in cubic meters (m³).
  • T is the temperature measured in kelvin (K)
  • R is the ideal gas constant (8.3144626 J·K/mol).
  • n is the number of moles.

Rearrange the equation to solve for n:


\implies n=(PV)/(RT)

As we have been given the volume in liters, we must first convert it to cubic meters. As 1 liter = 0.001 m³ then 5.68 liters = 0.00568 m³.

Therefore, the values to substitute into the formula are:

  • P = 205 Pa
  • V = 0.00568 m³
  • T = 394 K
  • R = 8.3144626 J·K/mol

Substitute the values into the formula and solve for n:


\implies n=(205 \cdot 0.00568)/(8.3144626 \cdot 394)


\implies n=0.000355444...


\implies n=0.000355\; \sf mol\; (3\;s.f.)

Therefore, the pressure cooker contains 0.000355 moles of air (to three significant figures).

User Vladimir Vs
by
7.0k points