80.7k views
5 votes
The number of bacteria, B(h), in a certain population increases according to the following

function, where time, h, is measured in hours:
B(h) = 1425 e ^0.15h
How many hours will it take for the bacteria to reach 3300?
Round your answer to the nearest tenth, and do not round any intermediate
computations.


Please helpppp!!!

User Cduhn
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

It will take 5.6 hours to get the given population (3300) of the bacteria.

Explanation:

A function that defines the population increase of a bacteria is,

B(h) =
1425e^(0.15h)

where h = duration or number of hours for bacterial growth

B(h) = Final population

If the final bacterial population is 3300,

3300 =
1425e^(0.15h)

By taking log on both the sides of the equation,

ln(3300) =
ln(1425e^(0.15h))

8.10168 = ln(1425) +
ln(e^(0.15h))

8.10168 = 7.261927 + 0.15h

h =
(8.10168-7.261927)/(0.15)

h = 5.5983

h ≈ 5.6 hours

Therefore, it will take 5.6 hours to get the given population (3300) of the bacteria.

User Hriju
by
7.1k points