Answer:
2205m³ to the nearest tenth
Explanation:
Volume of a cone is

where r is the radius
h is the height
radius = diameter / 2
from the question
radius = 18/2 = 9m
height = 26m
Volume of the cone is

The final answer is
2205m³ to the nearest tenth
Hope this helps you