Answer:
The enthalpy change is −636.9798 kJ
Step-by-step explanation:
The equation of the reaction between Carbon and Oxygen can be represented as :

molar mass of Carbon = 12 mole
when mass of 19.399999999999999 g of carbon reacted with oxygen;
the number of moles = mass/molar mass
the number of moles = 19.399999999999999/12
the number of moles = 1.6167 mol
Thus the enthalpy change when 1 mole of carbon react with oxygen = -394 kJ/mol
Therefore when 1.6167 moles react with oxygen; we have:
= 1.6167 mol × -394 kJ/mol
= −636.9798 kJ