142k views
3 votes
How to do this question?​

How to do this question?​-example-1
User Allzhere
by
6.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

length of side of square = 8 cm

Explanation:

Let's first find the area of the triangle, using the formula A = (1/2)(base)(height):

A = (1/2)(16 cm)(4 cm) = 32 cm^2.

Twice the area of the triangle would be 64 cm^2.

The area of the square is then 64 cm^2, which is the square of the length of one side of the square. Taking the square root of 64 cm^2, we get

length of side of square = sqrt(64 cm^2) = 8 cm

User Brandoncontreras
by
6.7k points