173k views
2 votes
Bill drives 2 hours at a speed of 60 mph (miles per hour). Afterwards, he drives for 4 hours at a speed of 75 mph. What is his average

speed over the 6 hours that he spent driving

1 Answer

2 votes

Answer:

70 mph

Explanation:

Here we want to calculate average speed

Mathematically, average speed = Total distance/Total time

Kindly recall distance = speed * time

for the first part;

We have: 60 * 2 = 120 miles

For the second: 4 * 75 = 300 miles

Average speed = (300 + 120)/(4 + 2) = 420/6 = 70 mph

User Niyaz
by
6.7k points