Answer:
P-value = 0.0367
Explanation:
This is a hypothesis test for a proportion.
The claim is that the percentage of residents who favor construction is significantly over 42%.
Then, the null and alternative hypothesis are:

The sample has a size n=900.
The sample proportion is p=0.45.
The standard error of the proportion is:

Then, we can calculate the z-statistic as:

This test is a right-tailed test, so the P-value for this test is calculated as:
