Answer:
$130.69
Step-by-step explanation:
2014 2015
Sales (13,000 units) $1,560,000
Cost of goods sold $520,000 $624,000
Selling and administrative $143,000 $143,000
Contribution margin $897,000
Less fixed costs man. overhead $520,000 $555,000
Selling and administrative $210,000 $210,000
Net income $167,000
if the total costs increase by $104,000 + $35,000 = $139,000, then the price per unit should increase by $139,000 / 13,000 = $10.6923 per unit
the 2014 price = $1,560,000 / 13,000 = $120
the new price for 2015 should be $120 + $10.69 = $130.69