219k views
16 votes
Theresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?

User Webmut
by
5.1k points

1 Answer

12 votes

Answer:

$2.39

Explanation:

to find the cost of 1 pound , divide the cost of 4 pounds by 4

$9.56 ÷ 4 = $2.39

User PhysicsGuy
by
4.5k points