186k views
0 votes
Ms. Stone decided to purchase 2 reusable bottles instead. When she got to the counter, she realized she had $10.15, only ⅝ of the money she needed for the purchase. How much does 1 bottle cost?

User Shaquia
by
5.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The price of one reusable bottle is $8.12

Step-by-steetp explanation:

Ms stone wanted to purchase two reusable bottles but discovered she had only ⅝of the Mone and that ⅝ is equal to $ 10.15.

So the cost of what she wants to purchase will be called x.

Mathematically

⅝ * x = 10.15

X = (10.15*8)/5

X = 81.2/5

X= 16.24

The price of the two bottles is $16.24

So the price if one bottle will be calculated as follows.

2 bottles=$ 16.24

One bottle= $16.24/2

One bottle= $8.12

The price of one reusable bottle is $8.12

User RobS
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.