182k views
5 votes
Camille purchased 4.2 pounds of gummy worms for $1.75 per pound and 3.6 pounds of jellybeans for $1.25 per pound. How much did she spend for the candy?

1 Answer

4 votes

Answer:

$11.85

Explanation:

The total cost is the sum of the individual candy costs. Each of those is the product of the number of pounds and the price per pound.

cost = (4.2)($1.75) +(3.6)($1.25) = $7.35 +4.50

cost = $11.85

Camille spent $11.85 for the candy.

User Joselito
by
5.6k points