Answer:
1) v_orbit = 3.49*10^4 m/s
2) F = 5.51*10^22 N
Step-by-step explanation:
1) In order to calculate the speed of Venus in its orbit, you use the following formula:
(1)
v_orbit: speed of Venus = ?
G: Cavendish's constant = 6.674*10^-11.m^3kg^-1s^-2
Ms: mass of the sun = 1.98*10^30 kg
R: distance between the center of Sun and the center of Venus = 1.08*10^11m
You replace the values of the parameters in the equation (1):

The speed of Venus in its orbit around the Sun is 3.49*10^4 m/s
2) The force is given by the following formula:

Ms: mass of Venus = 4.87*10^24 kg

The Sun exertes on Venus a force of 5.51*10^22 N