84.6k views
1 vote
Kendra is choosing bouquets of flowers for table centerpieces. She decides to buy 40 bouquets for $120 because she thinks that price is a better value than 40 bouquets for $2.50 each. Explain Kendra’s error.

User Afarley
by
5.3k points

2 Answers

4 votes

Answer:

To find the unit cost for her choice, divide $120 by 40 to get $3.00 per bouquet. This unit cost is more than the other deal.

Explanation:

User Pravin Vavadiya
by
4.6k points
3 votes

Answer:

Find below:

Explanation:

To solve this, we either find the total cos5 of buying 40 bouquets at $2.50 or find the cost of one bouquet at $120.

Cost of one in pack of 40 at $120.

120 divided by 40 = $ 3

Now, we can see that $3>$2.50

This means that Kendra is wrong to buy the bouquet pack of 40 for $120

Hope this helps.

Good Luck

User Joey Adams
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.