232k views
3 votes
An aircraft engine component has a volume of 2.1 ft3.

(a) Find the weight of the piece when it is made of steel (iron)
(b) If the same piece is made of aluminum, what is its weight?
Weight Density of Aluminum = 168 lb/cu ft.
Weight Density of Steel or Iron = 490 lb/cu. ft.

User Qbzenker
by
7.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The weight of engine component when it is made by steel is 1029 lb and when it is made by aluminum then the weight of engine will be 352.8 lb

Step-by-step explanation:

The given volume of aircraft engine = 2.1 ft^3

The density of steel or iron = 490 lb/cu. ft.

The density of Aluminum = 168 lb/cu ft.

Now we have to find the weight of the engine component when it is made up of steel and aluminum.

Therefore, weight can be determined by multiplying the density with volume.

(a)Weight in the case of steel = Density × Volume

= 490 × 2.1

= 1029 lb

(b)Weight in the case of aluminum = Density × Volume

= 168 × 2.1

= 352.8 lb

User David Gilbertson
by
7.3k points