156k views
0 votes
The Perimeter of the park is 318 m. Determine the length of the park.

2 questions, please answer one of the 2 :)
*GRADE 9 WORK*

The Perimeter of the park is 318 m. Determine the length of the park. 2 questions-example-1
User Istiaque
by
6.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Explanation:

h=-5t²+135

when t=3 s

h=-5(3)²+135=-45+135=90 m

User Tek
by
7.2k points