Answer:
1 mole of NaCl reacts with 1 mole of AgNO₃ to produce 1 mole of AgCl and 1 mole of NaNO₃
Step-by-step explanation:
The given reaction is a double decomposition (metathesis) reaction. A reaction in which the products are formed by the exchange of the ions present in the two reactants. NaCL and AgNO₃ exchange ions to form AgCl, which precipitates and NaNO₃.
The balanced equation for reaction is given below;
NaCl(aq) + AgNO₃(aq) ----> AgCl(s) + NaNO₃(aq)
In the reaction above, the mole ratio of the reactants to products is 1 : 1 ---> 1 : 1
This means that 1 mole of NaCl reacts with 1 mole of AgNO₃ to produce 1 mole of AgCl and 1 mole of NaNO₃.
Given the molar mass of the compounds above;
NaCl = 58.5 g/mol; AgNO₃ = 170 g/mol; AgCl = 143.5 g/mol; NaNO₃ = 85 g/mol
Therefore, 58.5 g of NaCl reacts with 170 g of AgNO₃ to produce 143.5 g of AgCl and 85 g of NaNO₃