73.2k views
5 votes
On January 1 , a company borrowed $70000 cash by signing a 9% installment note that is to be repaid with 4 annual-end payment of $21607. While the amount borrowed equals $70000 , the total payment on this note amount to $86428. Explain

User Ampatspell
by
7.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

86,428 - 70,000 = $16,428

This difference of $16,428 refers to the 9% interest that was paid over the 4 years. However, the 9% is only charged on the amount that is owed whch reduces every year by a principal repayment which also comes out of the $21,607.

Year 1

Payment = $21,607

Interest = 9% * 70,000 = $6,300.

Principal repayment = 21,607 - 6,300= $15,307

Amount left to be paid = 70,000 - 15,307 = $54,693

Year 2

Payment = $21,607

Interest = 9% * 54,693 = $4,922.37

Amount left to be paid = 54,693 - (21,607 - 4,922.37) = $38,008.37

Year 3

Payment = $21,607

Interest = 9% * 38,008.37 = $3,420.75

Amount left to be paid = 38,008.37 - (21,607 - 3,420.75) = $19,822.12

Year 4

Payment = $21,607

Interest = 9% * 19,822.12 = $1,783.99

Amount left to be paid = 19,822.12 - (21,607 - 1,783.99) = $0

Interest Year 1 - 4 = 6,300 + 4,922.37 + 3,420.75 + 1,783.99

= $16,427.11 (difference due to rounding errors)

User TheRimalaya
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories