97.7k views
5 votes
Find the unit price for each size of the peanut butter and determine which size is the better buy? 18 oz- $3.28 22oz-$3.99 28oz-$4.89

User Winny
by
4.9k points

2 Answers

5 votes

Answer: The best option would be the 28 oz option

Explanation:

First you would divide the dollar amount by the amount of ounces to get how much it is per ounce. For the 18 oz jar it is about 0.182 per ounce. For the 22 oz jar it is about .181 per ounce. For the 28 it is about 0.175 per ounce. Therefore the 28 oz is the best option.

User TheBestBigAl
by
6.0k points
2 votes

Answer:28oz-$4.89 is better deal. It is 17.5 cents per oz.

Explanation:

User Bonna
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.