Answer:
£0.46 per pen
Explanation:
We need to find the unit rate, or price per pen.
Therefore, we can divide the price by the number of pens.
price / number of pens
It costs £2.76 for 6 pens.
price= £2.76
number of pens = 6 pens
£2.76 / 6 pens
Divide 2.76 by 6
£0.46 / pen
The price per pen is £ 0.46