206k views
4 votes
A pack of 6 red pens costs £2.76. What is the price per pen?

2 Answers

6 votes

Answer:

0.46 each

Explanation:

User Malvim
by
4.6k points
6 votes

Answer:

£0.46 per pen

Explanation:

We need to find the unit rate, or price per pen.

Therefore, we can divide the price by the number of pens.

price / number of pens

It costs £2.76 for 6 pens.

price= £2.76

number of pens = 6 pens

£2.76 / 6 pens

Divide 2.76 by 6

£0.46 / pen

The price per pen is £ 0.46

User Peter Jack
by
4.5k points