Answer:
$96
Explanation:
Let's set up a proportion using the following setup.
cost/sheets=cost/sheets
It costs $8 for 6 sheets.
$8 / 6 sheets= cost/sheets
We don't know how much it costs for 72 sheets. Therefore, we can say it costs $x for 72 sheets.
$8 / 6 sheets= $x / 72 sheets
8/6=x/72
We want to find out what x is. Therefore, we need to get x by itself.
x is being divided by 72. The inverse of division is multiplication. Multiply both sides by 72.
72*(8/6)=(x/2)*72
72*8/6=x
95.9999998=x
Round to the nearest dollar.
The 9 in the tenth place tells us to round 95 to 96.
96=x
She needs $96 for 72 sheets of alphabet cutouts.