23.1k views
1 vote
Alphabet cutouts come in packages of 6 sheets for $8. How much does Tanesha spend on alphabet cutouts if she need 72 sheets?

User Sangwoo
by
4.9k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$96

Explanation:

Let's set up a proportion using the following setup.

cost/sheets=cost/sheets

It costs $8 for 6 sheets.

$8 / 6 sheets= cost/sheets

We don't know how much it costs for 72 sheets. Therefore, we can say it costs $x for 72 sheets.

$8 / 6 sheets= $x / 72 sheets

8/6=x/72

We want to find out what x is. Therefore, we need to get x by itself.

x is being divided by 72. The inverse of division is multiplication. Multiply both sides by 72.

72*(8/6)=(x/2)*72

72*8/6=x

95.9999998=x

Round to the nearest dollar.

The 9 in the tenth place tells us to round 95 to 96.

96=x

She needs $96 for 72 sheets of alphabet cutouts.

User Miad Abdi
by
4.8k points
3 votes

Hey there! :)

Answer:

$96 spent.

Explanation:

Set up a proportion to determine the amount spend for 72 sheets. Express it in sheets/amount spent:


(6)/(8) = (72)/(x)

Cross multiply:

6 · x = 8 · 72

6x = 576

Divide:

x = $96 spent for 72 sheets.

User Keshavram Kuduwa
by
4.9k points